Duel: Sám vs. agentura – Správa firemního facebooku

„Facebook je v současné době marketingovým kanálem, skrze který můžete efektivně komunikovat se svými zákazníky. Firmy si uvědomují jeho důležitost a sílu, a proto si zakládají firemní profily. Samotné založení ale negarantuje úspěch. O firemní profil se musí někdo starat a aktivně ho využívat. Ale kdo? Marketingová agentura, popř. freelancer nebo samotná firma? Odpovědět Vám pomohou následující otázky.“ 

Profesionalita

Pokud se člověk věnuje jedné oblasti každý den, celý den, stává se v ní expertem. Pokud se firma rozhodne přenechat správu facebooku profesionálům, může očekávat vysokou kvalitu, expertízu a v neposlední řadě efektivitu a další účinky, které facebook nabízí. Na první pohled jsou činnosti jako vytváření soutěží, spravování profilu, vylepšování a reagování na facebooku snadné, ale ve skutečnosti, v množství firem a každodenních příspěvků, je umění dělat takovou práci účinně a efektivně. Často se nás ptáte: „Proč se o facebook nemůžu starat sám?“ O základní funkce se jistě postarat dokážete, ale znáte veškeré možnosti, které facebook nabízí? Máte dostatek času stát se experty a zaujmout potenciální zákazníky? Kolik lidí chodí přes facebook na Vaše webové stránky nebo si objednává zboží? Dokážete se zákazníkům vtisknout do paměti? Jste se současným stavem spokojeni?

Pokud se o facebook staráte sami, jistě jste si z počátku museli odpovědět na to, jak k němu přistupovat a komu ve firmě ho svěřit. O firemní prezentaci se v mnoha firmách starají sekretářky nebo rodinní příslušníci. Ne každý má totiž marketingové oddělení. V roli majitele či jednatele firmy chcete facebook vyzkoušet, jelikož dobře víte o důležitosti sociálních sítí. Co když je ale pověřený pracovník jiného názoru? Co když si myslí, že je správa faceboku ztráta času? Výsledky jeho práce logicky nebudou mít valný či dokonce žádný přínos! Práce s facebookem bude špatná, amatérská a s chybami. Díky nezodpovědnému přístupu pracovníka a špatným výsledkům si nakonec bude i samotné vedení firmy myslet, že je chyba právě ve facebooku. Je či není to Váš případ?

Čas a kontrola

Aby firemní profil na facebooku vypadal skutečně dobře, aby zákazníky zaujal, je potřeba mu věnovat dostatek času. Firemní facebook totiž odráží Vaše podnikání, proto je klíčové starat se o firemní profil vzorně a hlavně s péčí. Ne každý si však může dovolit věnovat 10 – 20 hodin týdně navíc ke svým běžným, pracovním povinnostem. Kdo je ve své práci tak málo vytížený? Vždyť je to až polovina pracovní doby! Mnoho lidí má obavy, že se předáním správy firemního facebooku zbavuje kontroly. U nás je to jen pocit! Nabízíme Vám možnost vše sledovat přes přístup do statistik. Pokud na to nemáte dostatek času nebo jim nebudete rozumět, dostanete od nás vždy podrobné, srozumitelné a vysvětlené statistiky i s návrhy na zlepšení do dalších období. Poslední slovo však máte vždy jen a pouze Vy! Líbí se Vám tato možnost?

Kolik času věnujete správě firemního facebooku? A kolik času vkládáte do vytváření soutěží či reagování na příspěvky? Souhrnně hodinu denně? Víc nebo míň? Pokud víc, je to jen a jen dobře. Můžete totiž očekávat úspěch a hodně fanoušků (potenciálních zákazníků) na sociálních sítích, z nichž se postupně stanou Vaši zákazníci. V takovém případě pomoc s facebookem nepotřebuje. Pokud však méně, což není chyba, lze očekávat přenechání správy facebooku jiné osobě ve firmě. Osobě, nad kterou máte kontrolu a můžete tak sledovat veškeré aktivity, jako byste se o facebook starali sami. Co si ale daná osoba myslí o sociálních sítích? Máte ve firmě experta na facebook, který má kromě svých běžných povinností 10 – 20 hodin týdně navíc na sociální sítě? A poskytne Vám podrobné statistiky a návrhy na zlepšení?

Náklady

Nejčastějším důvodem odmítnutí je cena. „Nemám na to. Nemůžu si to dovolit. Je to drahé.“ Je tomu skutečně tak? Pokud se na to podíváte s odstupem, tak cena 3 až 7 tisíc měsíčně je skutečně hodně, ale náklad na zaměstnance, kterému musíte platit přinejmenším minimální mzdu, sociální a zdravotní jsou mnohem větší. Často navíc potřebujete koupit fotky a tady je to stejné jako při nakupování v maloobchodě a velkoobchodě. Ve skutečnosti je proto levnější řešit facebook externě. A pokud se i tak bojíte, abyste nevyhazovali peníze z okna, tak si stanovte cíle, jakých má být dosaženo, aby se náklady pokryly a ještě jste něco získali. Každá rozumná agentura Vám vyjde vstříc.

Náklady při samosprávě facebooku jsou často mnohem vyšší, než si uvědomujeme. Při zaměstnání nového člověka musíte zaplatit mzdu, zdravotní i sociální. Sami víte, kolik stojí nový člověk. Experti na sociální sítě se však s minimální mzdou nespokojí! Velice dobře si totiž uvědomují přinášený účinek. V případě zaměstnání amatéra, kterému nabídnete minimální mzdu, budete muset zaplatit drahá školení. Amatér toho totiž bude vědět o správě sociálních sítí stejně jako o kvantové fyzice. V případě přiřazení správy facebooku některému ze současných zaměstnanců lze očekávat snížení jeho výkonnosti, pomalejší práci a potřebnost školení. Je logické, že takový člověk bude muset ukrojit čas ze současné pracovní náplně, kterou následně vloží do facebooku. Zaujala Vás tato možnost? Chcete platit dodatečné náklady? Máte peníze na zaplacení experta nebo na drahá školení?

Kreativita

Sociální sítě, včetně facebooku, vyžadují určitou dávku hravosti a tvořivosti. Ne nadarmo mají agentury zaměstnance typu grafik, copywriter (textař), projektový manažer a jiné. Každý z nich má svou nezastupitelnou pozici! Grafik to umí s barvami, ale neznamená to, že má skvělý sloh a dokáže vytvořit poutavý text. Toto umění ovládá copywriter. Projektový manažer zase nemusí umět tvořit texty ani grafiku. Musí však být dostatečně kreativní a někdy až šílený na to, aby vymyslel lákavou marketingovou kampaň. Koho by napadlo udělat reklamu pro Vodafone se Čtvrtníčkem a čivavami se sobami? Chcete lidi zaujmout, získat fanoušky a zákazníky?

Svému businessu rozumíte, ale dokážete skrze texty zaujmout fanoušky a přilákat budoucí zákazníky? Ne? Nestyďte se za to! Ve skutečnosti se jedná o velmi častý zádrhel týkající se facebooku v případě, že se o něj stará někdo z firmy. Proč? Odpovězte si na následující otázky. Má Vaše sekretářka, rodinný příslušník či pověřený zaměstnanec slohové nadání? A co grafické cítění? Dokáží myslet s nadhledem? Jsou kreativní? Pokud ano, tak na nic nečekejte a takové lidi si hýčkejte! Jsou k nezaplacení. Podnikatelům je sice jasné, že v nepřeberném množství zboží a služeb může jejich firma vyniknout právě kreativitou, která se promítne ve slovní i grafické komunikaci, ale kdo se podle toho chová?

facebook-kontaktsign-up

Kontaktujte nás

+420 702 053 783
podpora@imcerny.com

Nebo nás navštivte v kanceláři:
Divadelní 3 (u Malinovského náměstí)
601 00 Brno

Máme otevřeno Po-Pá: 9:00 - 16:00
Virtuálně: Nonstop

BON 5 s.r.o.
IČo: 241 51 017, DIČ: CZ24151017
IČP: 1011560291
Fakturační adresa:
Labská 5/217
625 00 Brno

Společnost je vedená pod spisovou značkou
C 183341 u Městského soudu v Praze

Lubomír Černý
IČo: 87528801
IČP: 1011560160

Copyright 2016 - 2018 IMCerny © všechna práva vyhrazena