Nedávno jeden můj známý Jakub Tížek z projektu Podniknito.cz (což je mimo jiné skvělý projekt, který můžu doporučit) napsal na Facebook prosbu. Tvořili rollup pro výše jmenovaný projekt a zajímalo ho, zda existují nějaká pravidla, kterých by se měli držet. Především se ptal jaká je ideální velikost fontu, aby byl rollup dokonale čitelný. To mě přivedlo k myšlence sepsat tento ucelený přehled nejen pro Jakuba, ale i pro kohokoliv dalšího, kdo se do tvorby rollupu někdy pustí.
1. Kde začít?
Prvním krokem by měl být výběr programu, ve kterém budete rollup vytvářet. Použít se dají Photoshop a Illustrator z balíčku Adobe Creative Cloud, stejně jako Corel, Gimp, Paint.net, Tacck nebo Pixlr. Platit si grafický nástroj a věnovat čas jeho ovládnutí však nemusí být cesta, kterou chcete jít. Nejste-li zkušený/á ve tvorbě designu nebo alespoň zapáleným nadšencem, jako schůdnější ekvivalent navrhuji najmout si grafika, grafické studio nebo marketingovou agenturu, kteří Vám design vytvoří dle Vašich představ.
Ať už se vydáte jakoukoliv z možných cest, obě Vás přivedou k první zásadní otázce – Jakou velikost zvolit? Standardně se rollupy tisknou v rozložení 850mm x 2000mm, ale existují i užší, či širší varianty. Záleží tedy na Vás, jaké rozměry preferujete, je ovšem zásadní si je ujasnit hned na začátku.
2. Zvažte umístění
Než se pustíte do samotné tvorby, měli byste také zvážit, jakému účelu bude Váš rollup sloužit. Jistě, rollup často nebývá jednorázovým doplňkem a můžete jej použít i opakovaně, vždy je ale nějaká událost, která je hlavním a nejdůležitějším smyslem jeho vzniku. Zdá se Vám tento krok zbytečný? A přesto zásadně ovlivňuje finální podobu rollupu.
Dejme si příklad:
– Účastníte se veletrhu či výstavy a chcete, aby Váš rollup poutal pozornost, přestože bude nejspíš skryt za stolem. Pak logicky umístíte ty nejdůležitější informace do jeho horní poloviny.
– Máte pro rollup místo vedle svého stánku a hodláte ho dát na odiv celý? Pak využijte rovnoměrně celou jeho plochu.
3. Koho chci oslovit
Pokud už máte jasno v tom, jak budete svůj rollup primárně používat, je nutné si ještě říct, čí pozornost chcete upoutat. Jinými slovy, kdo je Vaše cílová skupina. Chcete oslovit malé děti? Hrajte si s jejich představivostí! Využívejte barvičky, veselé motivy, vsaďte na obrázky. Naopak razte umírněnost a serióznost, pokud cílíte na starší solventnější zákazníky a rádi byste se jim prezentovali jako korektní firma s tradicí.
4. Méně je více
Máte už namyšlený účel využití i cílovou skupinu? Pak se můžete pustit do příprav obsahu. Vyberte texty, barvy, obrázky a grafiku. Mějte ale neustále na paměti, že smysl rollupu je poutat pozornost i na větší vzdálenosti, proto musí být vždy dobře čitelný. Nejčastějším scénářem je, že kolem Vašeho rollupu potenciální zákazník jen projde, proto by na něm neměl být přehršel informací. Vyberte tedy jen ty, které potřebujete, aby mu utkvěly v paměti. Méně je zkrátka více. Nositelem podrobnějších informací o Vaší firmě nebo produktu pak bude letáček případně dostatečně viditelná a strategicky umístěná adresa webových stránek.
5. Ulehčete to zákazníkům, vsaďte na kvalitní obrázky
Víte už co přesně a komu chcete sdělit? Pak je načase si rollup rozvrhnout. Jistě, můžete začít plnit obsah odshora a obsáhnout vše, co se Vám zrovna honí hlavou ve víře, že kdo Váš rollup uvidí, zastaví se a začte se. Ale jak potenciálního zákazníka zaujmout, aby se skutečně zastavil? Jedním slovem – kvalitou.
Jelikož je Váš rollup velkoformátová tiskovina, je potřeba k ní také tak přistupovat už při tvorbě. Zapomeňte na RGB a mějte veškeré barvy ve CMYKu a je-li to alespoň trochu možné, používejte rozlišení 300dpi. Zejména obrázky s nižším rozlišením by se ve výsledku nepěkně rozkostičkovaly, což by určitě neocenili ani výrobci Rubikovy kostky. Kvalita, s jakou svou fotografii či ilustraci prezentujete, ukáže na Vaši profesionalitu, zatímco nekvalitní sled kostiček pak podtrhává amatérismus.
Kvalitní fotografie jsou tedy výborným lákadlem, ale nevsázejte jenom na ně. Velké množství doplňkových ilustrací působí nekonzistentně a snadno roztříští zákazníkovu pozornost, zatímco Vy od rollupu očekáváte, že se na něj zákazník bude soustředit.
6. Barva je Váš kamarád
Nebojte se používat barvičky. Barvy, především ty kontrastní, zajistí, že vystoupíte z řady šedi. Pokud si nejste jistí, které barvy se vzájemně doplňují nebo které jsou kontrastní, můžete použít nástroj zdarma – Adobe Colorwheel.
Vše by samozřejmě mělo hrát firemními barvami, společně s dalšími designovými prvky. Přesto byste ale měli zvážit, co je pro Váš design nejlepší. Kombinace bílé a žluté může být efektní ve formátu malého loga, ale při zvětšení to už nemusí vypadat až tak dobře. Na škodu rozhodně není ani prostudovat si význam barev a pohrát si s jejich možnými účinky na zákazníkovo podvědomí.
7. Kam umístit hlavní message?
Máte už slogan s ambicemi upoutat pozornost na potkání? Pak ho umístěte do výše očí. Uvědomte si, že většina světa čte od shora dolů a z leva doprava a také že Váš rollup bude v zorném poli procházejícího jen na kratičkou dobu. Takže hlavní heslo sloganu zní “Jasně, stručně, výstižně”! Podrobněji se můžete vždy rozepsat v připravené brožuře nebo letáku
8. Jaký zvolit font?
Volba správného barevného rozvržení a úderného sloganu je nepochybně důležité, ale volba čitelného fontu je ještě důležitější. Měli byste proto zvolit takový, který je čitelný jak z velké vzdálenosti, tak i zblízka. Textů by na rollupu mělo být minimum, a pokud chcete experimentovat s různými fonty, mějte na paměti, že 2 je maximum!
Pokud tvoříte svůj první rollup a nevíte přesně jaký font zvolit, můžete se vždy inspirovat na google fonts. Patkové písmo je dobré pro větší množství textu, proto bych pro rollup volil spíše písmo bezpatkové.
9. Bude to dostatečně čitelné?
První návrhy rollupu se už rýsují a Vás hlodá pochybnost, zda bude písmo na rollupu dostatečně čitelné. Často se mě lidé ptají, jaká velikost je pro rollup ideální Odpověď rozhodně není univerzální, dokonce je komplikovanější, než se může na první pohled zdát. Předně se musíte vrátit na začátek a vzít opět do úvahy účel. Pokud umístíte rollup tak, že ho lidé uvidí maximálně ze vzdálenosti 5 metrů, použijete jinou velikost než pro rollup, který má být čitelný na vzdálenost 15 a více metrů.
Jednou jsem byl na konferenci, kde stál rollup na pódiu. Bylo na něm napsáno něco ve smyslu: Více zákazníků, Méně starostí! Slova Více a Méně byla zvětšená. Jenže zhruba od třetí řady už bylo čitelné prakticky jen Více-Méně. Grafický prvek musím ohodnotit jako velmi skvěle zpracovaný, nicméně co z toho, když mi v paměti utkvělo především to, že účel více-méně zpackali.
Aby se podobný trapas nestal i Vám, můžete se řídit následující tabulkou.
Vzdálenost | Minimální velikost textu |
0,6 m | 5pt |
1 m | 8pt |
1.5 m | 13pt |
2 m | 16pt |
3 m | 25pt |
5 m | 41pt |
10 m | 82pt |
15 m | 125pt |
50 m | 410pt |
60 m | 500pt |
200 m | 1640pt |
Nezapomínejte také, že každý font je jinak velký už v základu a uzpůsobte tomu i zvolenou velikost. Myslete také na strukturu sdělení. Nadpis by měl být okolo 200pt, podnadpis 125pt a 100pt pro zbývající méně důležitý text. Pro slogan jako takový je dobré použít velikost okolo 170pt a 60pt pro text s nejnižší prioritou.
10. Kam umístit logo
Logo je prvek, který charakterizuje Váš business a podle kterého by Vás měli zákazníci poznat. Nejlépe splní svůj účel v horní polovině, tak bude nejvíce na očích. Společně s hlavní message a případně designem tak máte nejžhavější kandidáty pro vrchní část rollupu.
11. A jak je to s kontakty?
Kontaktní informace by na rollupu rozhodně chybět neměly, Nejedná se sice o prvek, který poutá pozornost, ale i tak by měly být kontakty čitelné a dobře viditelné. Pokud tedy bude rollup zakrytý třeba jen z části, najděte jim vhodné místo spíše nahoře, zatímco pokud nebude rollup nic zakrývat, umístěte je na konec. Nekopírujte na rollup svou kompletní vizitku, ale volte jen ty údaje, které si mohou zákazníci snadno zapamatovat.
Hlavně si vše dvakrát nebo raději třikrát zkontrolujte. Není nic horšího, než špatně vytištěné telefonní číslo, email nebo web.
12. Sociální sítě ano – ne?
Ikony sociálních sítí spolu s hastagy jsou na rollupech vítané, ale ne pokud budí dojem stísněnosti nebo dokonce přeplácanosti. Abyste tomuto nežádoucímu efektu předešli, volte maximálně tři způsoby, jak Vás mohou zákazníci zkontaktovat. Při výběru zvažte jak okamžitou hodnotu kontaktního propojení, tak i jeho snadnou zapamatovatelnost. Obecně platí, že web má své místo na rollupu jisté, řadové telefonní číslo je na zvážení.
13. Kolik místa nechat na konci?
Jak jistě víte, tak potisk plátna je větší, než se skutečně ukáže při vyrolování. A to je poměrně slušný prostor pro velký problém. Kolik místa tedy nechat na konci, aby se nestalo, že některá z klíčových informací zůstane zarolovaná? Na tuto otázku by Vám měla poskytnout přesnou odpověď přímo tiskárna, protože čísla se mohou lišit v závislosti na použitém technickém řešení rollupu.
14. Co když se na rollup vše nevejde?
Jestli se Vám na rollup nevejde vše, co byste si přáli, tak nezoufejte. Rollup nemá být jediným nástrojem, jak oslovit zákazníky a předat jim důležité informace. Naopak. Rollup by měl zaujmout. Podrobné informace pak předáte zákazníkům letákem nebo brožurou, kde se už nemusíte omezovat. V tomto případě by měl ale design všech tiskovin ladit.
15. Rada na závěr
Pokud se chystáte využívat rollup i k venkovní propagaci, počítejte s tím, že počasí může dost ovlivnit jeho životnost. A je potom i jedno, jestli rollup zmokne, pocuchá ho vítr nebo vyšisuje slunce. Vybírejte proto i konstrukci a typ použité plachty na míru účelúm, ke kterým ho tvoříte. Nabídka nízké ceny tisku a konstrukce je určitě lákavou třešničkou po náročné tvorbě, kterou jste si právě prošli, ale nutnost nechat si zničený rollup tisknout třeba třikrát do roka už taková pecka není.