fbpx

Proč je segmentace zákazníků v email marketingu tak důležitá?

Segmentované e-mail kampaně mají o 90,7 % vyšší CTR a o 46 % vyšší open-rate. Ale hlavně díky segmentaci budujete vztah se zákazníkem. Tak proč si firmy stále záměrně kazí výsledky? Pojďme se podívat na příklad z praxe.
segmentace-email-marketing-statistika-screen (1)

Dnes mi přistál ve schránce nový e-mail – pozvánka na slibně vyhlížející networkingovou akci Business Beauty Day od B4B (Business for Breakfast). Protože jsem byl přes pět let členem, tak vím, že tematicky pojaté podnikatelské akce jsou vždy atraktivní, člověk tam pozná známé tváře, ale i mnoho nových a je to prostě něco nového, než tradiční snídaňový koncept. I když nejsem žádný “šampónek”, tak móda a styl jsou věci, které oku lahodí a který muž by pohrdl módní přehlídkou. Navíc v těchto oborech se nejen točí hodně peněz, ale je v nich i velká konkurence, takže prostředí jako stvořené pro strategii, kreativitu a marketing.

Když jsem si dočetl předmět zprávy do konce, tak mě čekalo zklamání. Akce je jen pro ženy – ryze dámská příležitost pro networking. Takže smolík.. Nebojte, nezačnu tu bandúrskou o genderové (ne)vyrovnanosti, jak je teď všude moderní, ale spíš mě to zaujalo z profesního hlediska. Který marketér by si dobrovolně ku*vil výsledky e-mail marketingu tím, že posílá všechno na všechny? Vždyť v dnešní době lze podle jména a příjmení jednoduše poznat, jestli se jedná o muže, či dámu. Proč se někdo tak nadře, aby vytvořil prima obsah, který posílá příjemcům, pro které to není?

Jak segmentace rozhodně nevypadá?

Možná si řeknete, že to celé příliš dramatizuji, protože email obsahuje i pozvánku na další akce. Jsou sice upozaděné dole, takže je vůbec otázkou, zda k nim někdo do scrolluje, ale jsou tam. No dobře. Ale už samotný předmět zprávy “Business beauty day – ryze dámská příležitost pro networking” povede k tomu, že si sami snižujeme šanci na otevření e-mailu u mužského publika.

Business beauty day ryze damska prilezitost pro networking

Pak mě napadlo, že jsem možná e-mail dostal, abych mohl na akci vyslat kolegyni. Nebo manželku. Nebo třeba známou či obchodní partnerku. Jasně, v tom případě by to smysl dávalo. Jenže místo aby v těle zprávy bylo něco jako: “Pořádáme Business Beauty Day, pomozte nám to rozšířit a dejte o tom vědět dámám ze svého okolí, tak je tam klasický popis události. Co vše se bude dít, ale hlavně, že je to určené ženám (mužům vstup zakázán). Zkrátka škoda zahozeného potenciálu.

Proč je segmentace databáze důležitá?

Segmentace zákazníků je zásadní, pokud chceme dosahovat lepších výsledků. A je jedno, zda se jedná o statistiku otevření, kliknutí, či výslednou konverzi. Umím si poměrně jednoduše představit situaci od jiných značek, které své zákazníky nadměrně spamují, až se jednoho krásného dne odhlásí. A to je obrovská škoda, protože tím ztrácíme kontakt se zákazníkem a řežeme si větev sami pod sebou.

Pouhá segmentace zákazníků podle pohlaví by umožnila, že bych dostal skutečně personifikovaný obsah. Pouhé oslovení bohužel neznamená personifikaci v e-mailu, jak si dnes mnozí stále myslí. A proč je to dobré a měli bychom se o personifikaci a segmentaci e-mailové databáze zajímat? Dejme si trochu čísel:

  • Získáte o 46 % vyšší open-rate, (1)
  • segmentované a personalizované e-maily tvoří 58 % veškerého obratu, (1)
  • segmentované e-mailové kampaně mají o 90,7 % vyšší míru prokliku, (2)
  • 71 % příjemců věří, že personalizované e-maily zvyšují šanci na interakci, (3)
  • ale hlavně si budujete vztah se zákazníkem, máte nižší počet odhlášených a vyšší míry prokliku zvyšují návštěvnost webu a tím pádem i částečně zlepšujete SEO webových stránek.

Jak na segmentaci e-mailových kontaktů?

Je celá řada možností, jak segmentovat vaše kontakty. Pro základní rozdělení kontaktů se využívá segmentace podle:

  • demografických údajů, jako je věk, pohlaví, lokalita nebo zaměstnání,
  • chování(jaké stránky na vašem webu navštěvují, jaké produkty nakupují nebo zda kliknou na určitý odkaz ve vašich e-mailech),
  • zájmů,
  • stádia nákupního procesu, aby vaše e-maily byly relevantní pro aktuální rozhodování kontaktů. 

Kdy se na segmentaci vykašlat?

Existuje jen jediný důvod, kdy je dobré se na segmentaci databáze tzv. vykašlat. Pokud máte malou databázi, kdy segment tvoří jednotky emailů, tak pak se dostáváte do situace, že čas strávený tvořím různých verzí pro každý segment jde na úkor přínosu, který nám tento komunikační kanál poskytuje. Zkrátka a dobře, nemá smysl tvořit variantu pro dva kontakty. V tuto chvíli se každý zeptá: “A kde je ta hranice?” Upřímně, záleží na jen a jen na vás, kdy se rozhodnete své zákazníky opečovávat. Pokud máte dost času nebo financí, můžete začít kdykoliv, ale osobně doporučuji začít již u vyšších desítek kontaktů. Tvorba dvou (tří) verzí totiž nemusí být tak časově náročná, protože změnit stačí často jen pár věcí, ale 80 % obsahu můžete recyklovat.

Slovo závěrem 

Věřím, že se nad segmentací zákazníků zamyslíte a začnete budovat dlouhodobé vztahy a zlepšovat výsledky svého e-mail marketingu. A pokud budete potřebovat pomoc, stačí se kdykoliv ozvat.

Zdroje
(1) https://optinmonster.com/50-smart-ways-to-segment-your-email-list/
(2) https://www.benchmarkemail.com/blog/email-marketing-segmentation-4-ways-to-divide-your-list/
(3) https://www.dynamicyield.com/files/research/state-of-personalization-in-email.pdf

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Další články

Akt EU o umělé inteligenci: Schváleno! Co to pro nás znamená?

Po dlouhém čekání byl konečně schválen Akt o umělé inteligenci (AI Act), čímž se Evropská unie stává průkopníkem v regulaci této dynamicky se rozvíjející technologie. Ale co to pro nás vlastně znamená? V tomto blogovém příspěvku se ponoříme do hloubky fungování AI Actu, popíšeme jeho kategorizační systém a požadavky na systémy umělé inteligence.

Detail článku »

Smazání facebook profilu do 24 hodin? Podvod nebo skutečnost?

O víkendu mi přišla zděšená zpráva od klienta, říkejme mu třeba Petr. Petr dostal výzvu, že mu chce facebook do 24 hodin smazat firemní profil. Profil, který si již několik měsíců buduje a nyní by mu ho měli zrušit a měl by o vše přijít. Zpráva přišla v sobotu v 6 hodin ráno, a proto nezbývá moc času, je nutné jednat hned! Nejlépe kliknout na odkaz, ověřit identitu, zadat jméno, heslo, potvrdit telefon a nevím co ještě. ALE POČKAT? Není to podvod? 

Detail článku »

Podporuji Česko

Podporuji Česko. Aplikace, která šetří čas a peníze. Jeden ze zakladatelů je Miloš Smejkal Jr. Podnikatel, který miluje svoji značku natolik, že vytvořil ještě větší

Detail článku »