fbpx

Web 2.0: Optimalizace obrázků – 3 kroky pro rychlý web a lepší SEO

Vykašlete se na obecné rady, jak optimalizovat obrázky a fotky. Pro rychlé načítání stránek a lepší SEO stačí většinou 3 prosté kroky, které jsou zdarma a nezaberou moc času.
lev-grafik-optimalizace-obrazku

Obrázky nejsou jen ozdobou. Jsou motorem, který pohání váš firemní web. Každý snímek může buď zrychlit nebo zpomalit uživatelský zážitek, což přímo ovlivňuje jeho funkčnost a výkon. Protože správně optimalizované obrázky nejsou jen volbou, jsou nutností pro zajištění, že váš web poběží s maximálním výkonem a bude plnit své cíle.  Jak tedy zajistit, aby vaše vizuální prvky byly nejen estetické, ale i efektivní?

Nebojte se, nemusíte být odborníkem na grafiku ani mít rozsáhlé znalosti Photoshopu. V tomto článku vám ukážu jednoduché kroky, jak optimalizovat obrázky a fotky pro svůj web. 

Optimalizace obrázků – co si pod tím představit?

Optimalizace obrázků zahrnuje dva klíčové aspekty, které mohou značně ovlivnit výkonnost a viditelnost vašeho firemního webu.

1. Komprese obrázků:

Prvním významem optimalizace obrázků je komprese. To znamená redukci datové velikosti obrázků tak, aby nebyly příliš velké. Proč? Protože nadměrné obrázky musí webová aplikace zpracovat, aby je vykreslila správně. A to potřebuje čas. Sakra hodně času. Takže se pak často stane, že se web načítá dlouho. A to si v dnešní zrychlené době nemůžeme dovolit, jinak přijdeme o zákazníky. Zásada, že větší rozlišení znamená lépe v tomto případě vůbec neplatí.

2. SEO (Optimalizace pro vyhledávače):

Druhý význam je úzce spojen s optimalizací pro vyhledávače (SEO). Ano, obrázky hrají klíčovou roli ve zlepšení viditelnosti vašeho webu na vyhledávačích.

Optimalizované obrázky přispívají k lepšímu pochopení obsahu stránky vyhledávačem, protože vyhledávací algoritmy lépe rozeznají kontext při přítomnosti správně optimalizovaných vizuálních prvků. Navíc, vyhledávání založené na obrázcích je podle údajů SparkToro z roku 2018 druhým nejpoužívanějším způsobem hledání na Google, tvořící až 22,6 % všech vyhledávání.

Pojďme se nyní podívat, jak můžete jednoduše a efektivně optimalizovat své obrázky pro oba tyto účely.

Optimalizace obrázků krok za krokem

Optimalizace obrázků a fotek vyžaduje několik kroků, ale nebojte. Nemusíte být žádný kovaný grafik ani SEO specialista. V zásadě se jedná o následující postup, který jako základ postačí:

  1. správně pojmenovat obrázky – pokud to myslíte se svou firmou / značkou vážně, tak chcete, aby vás zákazníci našli. Fotka s názvem který vylezl z foťáku nebo jak ji pojmenoval whatsup ale není atraktivní. Uznejte sami, jak moc je atraktivní název DSC_0132? Není lepší napsat, čeho se fotka týká?
  2. Správné rozměry – pokud se obrázek vykresluje na webu v rozlišení 600x300px, ale vy jste na web nahráli fotku, která má 10x větší rozlišení o velikosti 6MB, tak se nedivte, že se stránky dlouho načítají. Web totiž musí nejen fotku stáhnout ze serveru, ale i ji zpracovat, aby ji správně vykreslil. A pokud máte pomalejší připojení, tak si stihnete i uvařit kafe, než we stránka načte.
  3. Komprese – pokud už máte svou fotku správně pojmenovanou a ve správném rozměru, tak může mít místo 6MB třeba jen 320kB. Pokud ale použijete nástroj TinyPNG / TinyJPG, tak se dostanete třeba na 142kB. 
  4. Teprve takto upravenou fotku můžete nahrát na web s klidným srdcem, že máte stále vyladěný obsah 😉 

Pokud máte svůj business postavený na internetu, tak lze samozřejmě být ještě pečlivější a posunout optimalizaci obrázků a fotek na ještě vyšší úroveň. Ale o tom si povíme příště 😉

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Další články

Akt EU o umělé inteligenci: Schváleno! Co to pro nás znamená?

Po dlouhém čekání byl konečně schválen Akt o umělé inteligenci (AI Act), čímž se Evropská unie stává průkopníkem v regulaci této dynamicky se rozvíjející technologie. Ale co to pro nás vlastně znamená? V tomto blogovém příspěvku se ponoříme do hloubky fungování AI Actu, popíšeme jeho kategorizační systém a požadavky na systémy umělé inteligence.

Detail článku »

Smazání facebook profilu do 24 hodin? Podvod nebo skutečnost?

O víkendu mi přišla zděšená zpráva od klienta, říkejme mu třeba Petr. Petr dostal výzvu, že mu chce facebook do 24 hodin smazat firemní profil. Profil, který si již několik měsíců buduje a nyní by mu ho měli zrušit a měl by o vše přijít. Zpráva přišla v sobotu v 6 hodin ráno, a proto nezbývá moc času, je nutné jednat hned! Nejlépe kliknout na odkaz, ověřit identitu, zadat jméno, heslo, potvrdit telefon a nevím co ještě. ALE POČKAT? Není to podvod? 

Detail článku »

Podporuji Česko

Podporuji Česko. Aplikace, která šetří čas a peníze. Jeden ze zakladatelů je Miloš Smejkal Jr. Podnikatel, který miluje svoji značku natolik, že vytvořil ještě větší

Detail článku »