fbpx

Firemní Facebook v novém kabátě – změna k lepšímu, či horšímu?

Každému, kdo nějakou dobu pracuje s Facebookem, tak ví, že se musí připravit na změny, které přichází mnohdy nárazově. Po redesignu osobních profilů přišly na řadu i firemní Facebook stránky. Ačkoliv, jako u každé změny, jsou zde zastánci i odpůrci, tak nezbývá nic jiného než se přizpůsobit.
facebook-na-pocitaci-vedle-kvetiny
keyboard-computer-facebook-blue-button-no-like-1

Podívejme se tedy na jednotlivé změny Facebook stránek společně s tipy, jak je využít pro lepší propagaci a reklamu.

Změny ve zkratce

 • Úvodní fotka se zúžila na rozměr 828 x 315 pixelů a nově do ní nezasahuje profilová fotka
 • Profilová fotka je vlevo nahoře
 • Pod ní je nově uveden i název firemní Facebook stránky
 • Záložky se přesunuly také doleva a je zde vidět jejich kompletní výčet
 • Tlačítko „To se mi líbí“ je vlevo pod úvodní fotkou
 • Tlačítko s výzvou k akci (tzv. Call-To-Action Button) je výraznější
 • Veškeré informace o firemní stránce jsou v pravém sloupci
 • Vznikla nová funkce vyhledávání v příspěvcích

Původní vzhled firemních Facebook stránek

Původní design firemních stránek umožňoval spojit velkou (úvodní) a malou (profilovou) fotku. To se dalo využít ke kreativním provedením, která bavila jak stávající, tak nové fanoušky. Úvodní fotka však byla překryta i tlačítky s výzvou a názvem Facebook stránky, takže poměrně velká část obrázku byla zakrytá.

stary-facebook-redbull

A teď nový vzhled firemní Facebook stránky

Patrně nejvýraznější změnou je zobrazení úvodního obrázku. Profilová fotka zmizela vlevo, pod ní je také umístěn název firemní Facebook stránky. Tlačítka pro výzvu jsou výraznější a jsou pod obrázkem. Nelze tak již využít kreativitu jako v předchozím případě, na druhou stranu vznikl nový prostor pro to, aby obrázek obsahoval i další informace a sloužil tak k lepší propagaci.

novy-facebook-redbull

Zkontrolujte si tedy, jak vypadá Vaše stávající firemní Facebook stránka, protože tam, kde byl dřív profilový obrázek, může zůstat prázdné místo. A pokud je třeba, tak vyberte nový vhodný obrázek jako úvodní. Nezapomeňte na to, že úvodní obrázek dělá první dojem, a proto věnujte hledání vhodného obrázku více času, aby skutečně nové fanoušky oslovil a zároveň i uměl uvést návštěvníka do problematiky.

novy_facebook

Profilová fotka

Profilový obrázek má nově rozměry 160 x 160 pixelů, a proto si zkontrolujte i ten. Původní rozměr byl 180 x 180 pixelů, a tak se může stát, že je vaše logo oříznuté, což jistě nebudí dobrý dojem.

Záložky – konečně všechny a přehledně

Jednotlivé záložky od „Informací“, „Fotek“, „Videí“ a dalších jsou nyní nově vlevo pod profilovým obrázkem. Jejich výčet je navíc kompletní, takže si nemusíte dělat hlavu s tím, které dát jako první. Když se na stránce pohybujete směrem dolů, zůstává celý levý panel při ruce. Takže záložky jsou návštěvníkovi stále na očích. Pořadí karet lze stále upravovat. To se hodí při přidávání dalších Facebook aplikací, jako jsou například soutěže, různé landing page, fotosoutěže a další.

A co je na druhé straně?

Na pravé straně nově hledejte bloky, které byly původně v levém sloupci. Je zde uveden jak počet fanoušků, tak i ukázka fotek, videí, příspěvky návštěvníků, události, stránky, co se vám líbí, a další. Nově je zde i blok hledání v příspěvcích. Rozhodně ho využijí všichni správci, kteří hledají, co publikovali před rokem touto dobou nebo fanoušci, kteří hledají nějaký zábavný příspěvek a pamatují si z něj jen část. Nově si můžete profil dokonce propojit s účtem na twitteru nebo instagramu.

Tlačítko s výzvou k akci

Každá stránka může mít nově tlačítko s výzvou k akci (tzv. CTA nebo Call-To-Action button). Tlačítko je výrazně modré, takže přitahuje pozornost a je tedy určitě lépe řešeno než v původní verzi.

Tlačítko si můžete nastavit dle libosti z připravených možností, dále pak sledovat jeho statistiky nebo ho úplně odstranit. Vyberte ale vhodnou možnost, protože „Koupit“ se hodí spíše pro nějaký jeden výrobek než pro normální firmu, tam je vhodnější tlačítko „Kontaktujte nás“.

tlacitko_k_akci

A proč vlastně mít firemní Facebook?

Často slýcháváme (nejen) od svých klientů dotazy typu: „K čemu je vlastně Facebook dobrý?“ „Proč nestačí mít jen osobní profil?“ a „Proč k tomu vytvářet ještě firemní stránku?“

Podobnými otázkami jsme se zabývali v našem jiném článku, který si můžete přečíst ZDE, nicméně pár základních myšlenek asi dá jasnou odpověď.

Když podnikáte, potřebujete mít zákazníky. Dříve stačilo znát všechny lidi v okolí a podnikání mělo malé rozměry. Doba se však změnila a dnes máme mnohdy zákazníky až z druhého konce světa. Je proto otázkou, na koho chcete cílit, uvědomit si, kdo je váš zákazník. Pokud si nejste zcela jisti, zkuste využít profil zákazníka, který si můžete stáhnout ZDE.

Dále je potřeba si uvědomit, kde se váš zákazník pohybuje. Pokud nevyrábíte důlní zařízení, tak je v drtivě většině případů váš zákazník koncový spotřebitel nebo malá či střední firma. Tito lidé se denně pohybují na sociálních sítích. Ne nadarmo má Facebook víc jak 4 miliony Čechů a 2 miliony Slováků, o ostatních národnostech nemluvě.

Proč si teda firemní Facebook vytvořit? – 7+1 důvodů

 • Je to bezplatný komunikační kanál s fanoušky, zákazníky i zájemci.
 • Oddělíte osobní aktivity od pracovních.
 • Zajistíte větší dosah svých příspěvků, které se dostanou i mimo okruh známých.
 • Můžete tvořit reklamu na své produkty a služby, cílit ji.
 • Máte k dispozici detailní statistiky.
 • Uživatelé se mohou spojit s firemní Facebook stránkou bez nutnosti žádat o přátelství.
 • Pomocí poutavých příspěvků zdarma přivedete návštěvníky na webové stránky.

A jeden poměrně zásadní důvod navíc:

 • Podle podmínek Facebooku se nesmí osobní profil používat pro obchodní účely. Zejména se nesmí vytvářet profily s firemními jmény.

Pokud tedy ještě firemní Facebook stránku nemáte, určitě si ji vytvořte. A pokud potřebujete pomoc, ať již se založením, nastavením nebo správou, tak se na nás neváhejte obrátit. Protože není nic horšího než stránka, která jen existuje a „práší se“ na ni.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Další články

Akt EU o umělé inteligenci: Schváleno! Co to pro nás znamená?

Po dlouhém čekání byl konečně schválen Akt o umělé inteligenci (AI Act), čímž se Evropská unie stává průkopníkem v regulaci této dynamicky se rozvíjející technologie. Ale co to pro nás vlastně znamená? V tomto blogovém příspěvku se ponoříme do hloubky fungování AI Actu, popíšeme jeho kategorizační systém a požadavky na systémy umělé inteligence.

Detail článku »

Smazání facebook profilu do 24 hodin? Podvod nebo skutečnost?

O víkendu mi přišla zděšená zpráva od klienta, říkejme mu třeba Petr. Petr dostal výzvu, že mu chce facebook do 24 hodin smazat firemní profil. Profil, který si již několik měsíců buduje a nyní by mu ho měli zrušit a měl by o vše přijít. Zpráva přišla v sobotu v 6 hodin ráno, a proto nezbývá moc času, je nutné jednat hned! Nejlépe kliknout na odkaz, ověřit identitu, zadat jméno, heslo, potvrdit telefon a nevím co ještě. ALE POČKAT? Není to podvod? 

Detail článku »

Podporuji Česko

Podporuji Česko. Aplikace, která šetří čas a peníze. Jeden ze zakladatelů je Miloš Smejkal Jr. Podnikatel, který miluje svoji značku natolik, že vytvořil ještě větší

Detail článku »