fbpx

Firemní komunikace na sociálních sítích v 10 bodech

Není žádnou novinkou, že sociální sítě vládnou světu. A že na nich ještě nejste? Čím dříve začnete, tím lépe. Mějte ale na paměti, že to není jen o přidání jednoho příspěvku za měsíc a myslet si, že budete mít vystaráno. Musíte myslet na to, že potřebujete člověka na tvorbu obsahu a také budget pro reklamní kampaně. Pokud stále váháte, zda vůbec začít sociální sítě pro vaši firmu vytvářet, čtěte dál. V několika následujících bodech vám pomůžeme s orientací v záplavě sociálních sítí.
začnete s komunikací na sítích (1)

1. Zjistěte, kde se nachází vaše cílová skupina 

Twitter, Facebook, Instagram, TikTok nebo snad LinkedIn? Ať už se jedná o zákazníky, odběratele nebo přímo klienty, musíte si zjistit, kde se vaše cílová skupina nejvíce pohybuje. Instagram je zaměřený na fotografie, Linkedin je spíše pro B2B, Twitter plní funkci informačního kanálu, TikTok je o videích a na Facebooku najdete přes 70 % lidí, kteří používají internet.  

V první řadě si rozdělte sociální sítě podle věku uživatelů. Na TikToku najdete děti ze základní školy. Mladší ročníky najdete i na Instagramu (v průměru kolem 25 let) a na LinkedInu najdete ročníky 35+. Podle vaší cílové skupiny ve firmě pak zvažte, která sociální síť bude ta nevhodnější..  

2. Stanovení SMARTER cílů 

Úspěšný marketing stojí na nastavení měřitelných cílů. Bez toho je vám jakákoliv snaha na sociálních sítí k ničemu. Nemá smysl nahodile postovat fotky na firemní profil, když nejsou pro vaši cílovou skupinu zajímavé. Stanovte si cíle, kterých chcete na zvolené sociální síti dosáhnout. O tom, jak přesně si ve firmě cíle stanovit, se dočtete v článku Jak si stanovit cíle? Přece chytře! 

3. Pravidelné přispívání 

Jak už jsme naznačili na začátku, pokud máte v plánu přispívat jednou za čas, vůbec se do toho nepouštějte. Lidé, kteří jsou součástí sociálních sítí, mají rádi pravidelnou komunikaci. A tu mají rádi zase algoritmy. Optimální počet příspěvků na firemním účtu (v závislosti na druhu sociální sítě a předmětu podnikání) je 8 – 12 příspěvků měsíčně. Při tvorbě content plánu je také důležité podívat se, jak často publikuje posty vaše konkurence a odrazit se od toho. 

Nebojte se content plánů a pečlivě si naplánujte obsah pro sociální sítě. Zohledněte při tom nejen potřeby firmy, ale myslete i na to, kdy jsou vaši fanoušci a odběratelé nejčastěji online. Content plány si připravujte měsíčně a mějte přehled o tom, co a kdy budete postovat.  

4. Správně si rozplánujte časové možnosti 

Pokud na správu firemní sociální sítě nemáte dostatečný časový prostor, vůbec se do nich nepouštějte. Případně si najměte marketingovou agenturu, aby vám správu zajišťoval. Na první pohled se to možná nezdá, ale content plány i správa vám vezme velké množství času. Z počátku to sice může být jen několik desítek minut denně, ale až se vám to rozjede, připravte si časovou rezervu v rámci několika hodin.  

5. Bez investic to nepůjde 

Doby, kdy firemní sociální sítě fungovaly bez reklam už jsou dávno pryč. Organický dosah rychle klesá a bez finančních prostředků na propagaci díru do světa neuděláte. I když máte na Facebooku 9000 fanoušků, příspěvek uvidí pouze minimální množství sledujících. Doporučený budget závisí nejen na velikosti vaší cílové skupiny, ale i na vašich firemních cílech. Avšak jednotky tisíc korun měsíčně jsou nezbytným minimem.  

6. Nepodceňte prezentaci 

Základem je dát návštěvníkovi vaší firemní stránky co největší množství relevantních informací. S tím souvisí i vizuál. V první řadě vždy budujete brand, tak nezapomeňte na úvodní fotografii ve správném rozlišení (idelně si vytvořte jednotný vizuální styl), adresu a kontakt. Pokud máte danou otevírací dobu, nastavte si automatické odpovědi na zprávy v době uzavření provozovny.  

sem bych vložila dva obrázky námi dělaného jednotného vizuálního stylu 

7. Využívejte reklamu efektivně 

Firemní sociální sítě skrývají nepřeberné množství možností v cílení na konkrétního uživatele. Facebook a Instagram dokáže cílit podle oblasti věku, chování uživatelů nebo také na ty, kteří v minulosti navštívili váš web případně se zúčastnili vaší události. Uživatele na Twitteru můžete segmentovat podle zájmů a na LinkedINu si můžete vyfiltrovat uživatele třeba podle jeho pracovní pozice. Podívejte se na reklamní kampaně, které jsme dělali pro naše klienty. 

8. Community management 

Budování brandu je běh na dlouhou trať. Pokud na firemní profilu nezvládnete dobře komunikovat, v očích vašich fanoušků můžete velmi rychle klesnout. Uživatelé očekávají téměř okamžitou reakci. Ideální reakční doba je 2 hodiny.  

Je důležité být připraven i na krizovou komunikaci. Ať už máte vytvořený mustr, nebo improvizujete, udělejte si statistiky často se opakujících dotazů a dlouhodobě je sledujte. Využít je můžete do budoucna i do automatických odpovědí na zprávy a ušetřit tím tak do budoucna čas. Zjistěte si i to, jak se o vaší firmě mluví na internetu. 

9. Vyhodnocování cílů 

Jak už jsme avizovali v bodu 2, úspěšný marketing stojí na SMARTER cílech. Jen podle toho zjistíte, jaký má vaše komunikace efekt a zda vám přináší to, co od ní očekáváte. Vyhodnocujte si stanovená kritéria průběžně, srovnávejte a upravujte pro další firemní komunikaci. Jednou za stanovené období (například jednou za 3 měsíce) si nezapomeňte udělat důkladné zhodnocení. 

10. Neusněte na vavřínech a sledujte trendy 

S rozmachem sociálních sítích je marketing dynamičtější než kdy jindy. Sledujte nové formáty, pravidla i reklamní možnosti. Sociální sítě mezi sebou vytváří velký konkurenční boj a vytváří tak obrovský tlak na nové i stávající uživatele. Příkladem usnutí na vavřínech můžeme uvést sociální síť Clubhouse, o které jsme psali v jednom z minulých článků. V roce 2021 očekáváme největší potenciál rozvoje u LinkedINu, na který se začínají soustředit firmy s brandovou komunikací. Pokud vás zajímá více aktualit nejen o sociálních sítích, sledujte náš Facebook, kde vám pravidelně přinášíme nejnovější informace o aktuálních trendech. Inspirovat se můžete i na našem blogu

Sociální sítě vytvářejí neuvěřitelné spektrum možností jak pro běžného uživatele, tak i pro firmy. Obě strany z toho mohou profitovat. Dle našeho názoru je velké + sociální sítě mít, ale ne za každou cenu. Pokud nebudete přispívat pravidelně, je lepší si sociální  sítě nezakládat.  

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Další články

Akt EU o umělé inteligenci: Schváleno! Co to pro nás znamená?

Po dlouhém čekání byl konečně schválen Akt o umělé inteligenci (AI Act), čímž se Evropská unie stává průkopníkem v regulaci této dynamicky se rozvíjející technologie. Ale co to pro nás vlastně znamená? V tomto blogovém příspěvku se ponoříme do hloubky fungování AI Actu, popíšeme jeho kategorizační systém a požadavky na systémy umělé inteligence.

Detail článku »

Smazání facebook profilu do 24 hodin? Podvod nebo skutečnost?

O víkendu mi přišla zděšená zpráva od klienta, říkejme mu třeba Petr. Petr dostal výzvu, že mu chce facebook do 24 hodin smazat firemní profil. Profil, který si již několik měsíců buduje a nyní by mu ho měli zrušit a měl by o vše přijít. Zpráva přišla v sobotu v 6 hodin ráno, a proto nezbývá moc času, je nutné jednat hned! Nejlépe kliknout na odkaz, ověřit identitu, zadat jméno, heslo, potvrdit telefon a nevím co ještě. ALE POČKAT? Není to podvod? 

Detail článku »

Podporuji Česko

Podporuji Česko. Aplikace, která šetří čas a peníze. Jeden ze zakladatelů je Miloš Smejkal Jr. Podnikatel, který miluje svoji značku natolik, že vytvořil ještě větší

Detail článku »