Taky řvete HURÁ?
Vyskakovací okna jsou ve světě webového marketingu a SEO optimalizace známy jako sběrače mailových adres. Na druhou stranu však naráží na odpor uživatelů (návštěvníků webových stránek), pro které je vyskakovací okno bariérou, která zakrývá požadovaný obsah.
Google proto varoval velké internetové vydavatele, zpravodaje a bulvární stránky, které často blokují obsah, aby zobrazily reklamy. Přes ty je většinou nutné se proklikat, nebo počkat, až se přehrají, aby vůbec bylo možné vidět samotný obsah webové stránky.
Mnoho známých marketérů se chlubí tím, že je jejich úspěch založen na přihlášení k odběru novinek. Jistě, proč ne, ale pokud to již vyvolává v návštěvníkovi odpor, je někde chyba.
Existuje mnoho způsobů, jak snížit počet vyskakovacích oken. Stačí přitom pouze správné nastavení „spouštěče“ jako je například odložené spuštění, spuštění po rollování nebo uvítací horní lišta. Ale co kdyby se spíš vyskakovací okna začala víc používat způsobem, který dokáže uživateli pomoct a zároveň ho neotravuje?
Věřím, že existuje několik způsobů, jak využít vyskakovací okna způsobem, který uvítají obě strany, firmy i návštěvníci webových stránek. Může se jednat například o:
Pomoc při opuštění stránky
Nejsem si 100% jistý, ale věřím, že nástroj, který by sledoval rychlý pohyb myši směrem k zavření webové stránky, by se celkem hodil. V tu chvíli je možné předpokládat, že návštěvník webu nenašel to, co hledal. Tak proč mu nenabídnout pomoc?
Vytvořte si nástroj zpětné vazby
Namísto toho, abyste se ptali hned na začátku návštěvníka, zda se nechce zúčastnit následné ankety (což mnoho stránek dělá), proč se jich nezeptat tehdy, kdy se chystají opustit stránku? Místo otravného obtěžování na začátku, kdy je nutné zatrhnout ano nebo ne, aby se návštěvník vůbec dostal k obsahu, je lepší se ho zeptat na konci, kdy měl možnost si obsah přečíst.
Překvapte je Supertajnou nabídkou
Tato varianta vyskakovacího okna je poslední šancí, jak zaujmout návštěvníka a aktivovat ho v zákazníka. Můžete nabídnout nějakou slevu, soubor, či jiný obsah „vysoké“ hodnoty. Berte to jako určitý druh kampaně, kterou v průběhu měsíce měníte a upravujete. Nastavte to tedy tak, aby se nezobrazovala pravidelným návštěvníkům a nebyla tak opět otravná.
Na závěr bych rád zauvažoval nad tím, jaké dopady budou tyto změny mít. Přijmou velké společnosti horší algoritmické hodnocení, nebo se mu přizpůsobí? Budou se soudit o ušlý zisk z reklamy? Z něčeho žít přece musí, ne?
Jde o to, že pokud je vyskakovací okno zároveň vstupní bránou na webovou stránku, obsahuje malý počet slov, nízké hodnocení od uživatelů a často špatnou zkušenost spojenou s nefunkčností nebo odmítnutím od návštěvníka poskytnout email. Změna je tedy motivací pro tyto stránky, aby se naučily používat vyskakovací okna „lidsky“ a aby byly přínosem pro uživatele.
Menší počet otravných vyskakovacích oken tak bude znamenat jejich lepší užití napříč celým internetem sofistikovanějším způsobem, který už nebude otravný. A to je dobrá zpráva pro návštěvníky webových stránek!
V IMCerny se zaměřujeme na to, aby byly webové stránky vždy uživatelsky přívětivé. Jsou to návštěvníci, kteří vám generují zisk, a proto je nutné mít stránky upravené tak, aby co nejlépe vyhovovali právě jim. Pokud byste se chtěli poradit o tom, jak zvýšit obchodní příležitosti (bez otravování lidí), tak se s námi spojte. Stačí napsat na podpora@imcerny.com nebo zavolat na 601 339 007.
Zdroj: inspirováno článkem z KAYAK