Správné logo by skutečně mělo firmu vystihovat a na první pohled prozradit jaký je její obor. Nutné je ovšem také zaujmout a odlišit se od konkurence, a proto je žádoucí prezentovat svou práci s vtipem, nápadem, zkrátka chytře a neotřele. Aby to nebylo tak jednoduché, to celé je potřeba podat co možná nejjednodušeji kvůli snadné interpretaci na všemožné materiály jako vizitky, letáky, sociální sítě, bannery, propisky, trička, balónky, odznáčky… Znáte to. A abych nezapomněl, důležité slovo má samozřejmě nadčasovost. Nikdo přece nechce s každým vítaným rozvojem firmy znovu a znovu předělávat logo, které už ho nevystihuje, nebo ano?
Design loga vs psychologie
Klíčovým prvkem u tvorby loga je také psychologie. Nejen barvy ale i tvary dokáží podvědomě člověka ovlivnit a navodit atmosféru, s jakou by měla být firma na první dobrou vnímána. Ukažme si to zjednodušeně třeba na kruhu a čtverci. Všimněte si, že pokrokové a progresivní firmy častěji volí pro své představení kruh nebo jeho části, kdežto hrany jsou určeny spíše stabilním a zakořeněným společnostem, které si zakládají na kvalitě a komplexnosti ve svých službách. Chcete být vnímáni spíše jako draví inovativci nebo stálice s tradicí? I to je potřeba při tvorbě loga zohlednit.
1. logo – Kostelecké uzeniny
Vraťme se ale k jádru dnešního článku. Zmíněného testu se zúčastnili tři muži a dvě ženy z Indie, Austrálie, Kolumbie, Itálie a Jižní Koreje. A jejich reakce? Řekněme, že nebyly zrovna dvakrát překvapivé…
Jako první otestovalo vnímavost a představivost cizinců logo Kosteleckých uzenin. Text v logu tentokrát logicky napovědět nemohl, a tak se museli dotázaní spolehnout pouze na grafické provedení. První kroky vedly nejspíše směrem k sex-shopu, když první z respondentů přirovnal logo k muži, který provádí “orál”. Pak jsme se nedobrovolně usadili do zubařského křesla a zabrousili i do firmy specializující se na alkohol testery. Široký záběr, že? Nakonec ovšem zaznělo, že se může jednat o potravinářskou firmu případně řeznictví.
Logo evidentně vychází z tradice, což je za nás sice dobře, nicméně archaičtější provedení grafiky dnes už spíše mate, a než si vůbec všimnete párků, napadají vás jiné mnohdy hodně vzdálené alternativy. Můžeme se jen dohadovat, jestli Kostelecké uzeniny vsází, co se loga týče, na konzervativnost nebo spíše na kontroverzi, každopádně jim to vychází, protože loni navýšili obrat o 9 %, jak se můžete dočíst ZDE.
2. logo – Škoda Auto
Jako druhé přišlo na řadu logo Škoda Auto. Ekologická neziskovka, IT firma nebo snad výrobce lodí a kol? Co se skrývá za kresbou připomínající ježka s šípem? Automobilka! Přesně jak zodpověděla Italka, která se už s naší stálicí v automobilovém průmyslu v minulosti setkala.
Protože každý jednotlivý automobil je hrdým nositelem loga svého výrobce, nemusí se automobilky jako jedny z mála tolik soustředit na prvoplánovou srozumitelnost a o to více prostoru mají pro odlišení se od přímé konkurence a k vrytí se do paměti cílovým zákazníkům. Koneckonců bez kontextu byste u loga Lamborgini nejspíše sázeli na pořadatele býčích zápasů.
Za zmínku stojí ještě fakt, že nemalá část automobilek s dlouhou tradicí, včetně Škoda Auto, se svými kruhovými logy prezentuje jako inovativní dravá společnost. Možná zdánlivý protiklad, nicméně po čem je dnes větší poptávka – po veteránech nebo nadupaných kárách? A v jisté automobilce dokonce hlásají inovaci na čtvrtou! ????
3. logo – Hamé
Jako další přišlo na přetřes logo Hamé. To obecně vzbudilo spíše pozitivní ohlasy, kdy méďa v logu evokoval cizincům zboží pro děti, med nebo mňamky z ovoce. Jen v jednom případě se tipovalo zcela mimo cílovou skupinu společnosti Hamé a sice že prodávají štěňata nebo psí žrádlo. K tomuto případu je ovšem potřeba dodat, že méďa byl mylně zaměněn za kresbu psa, což zvláště u grafika, jak se zmíněný Australan prezentoval, nutí k zamyšlení.
Za nás už jen krátce dodám, že logo je povedené po všech důležitých stránkách.
4. logo – Česká televize
Dalším v pořadí bylo logo České televize. Logo prý působí seriózně, je jednoduché, srozumitelné. Účastníci tipovali, že by se mohlo jednat o stavební firmu, znak města, topenáře, výrobce elektroniky nebo dokonce státní symbol. Opět byl jediný správný tip, nicméně po odhalení se i ostatní shodli, že logo je skutečně dobře provedené, protože je ve státních barvách a v kontextu evokuje televizní obrazovku.
Logo České televize je skutečně zdařilé, nejen protože je jednoduché a přesto vypovídající, lehce reprodukovatelné i zapamatovatelné, ale jako státní podnik staví na serióznosti a využívá českých barev. Za nás prosíme rozhodně více takových log.
Jdeme do finále – České dráhy
Přehlídku log uzavíraly České dráhy. Jejich logo prý evokuje motorsport včetně Formule 1, mohlo by být i Policie, české verze FBI nebo námořnictva. Společnost s tímto logem by také mohla vyrábět letadla, ledničky nebo produkovat energie. Nikdo tak neuhodl, že jde o železničního dopravce.
Logo Českých drah je za nás také povedné, písmena vykreslená kolejemi jsou vypovídající, jednoduchá na reinterpretaci i zapamatování. A i když na některé může logo působit lehce staromódně, nelze mu upřít, že má pořád něco do sebe.
Shrnutí
Závěrem už snad jen shrnu, že všechna loga se cizincům víceméně líbila, tedy až na logo Kosteleckých uzenin, které všichni účastníci označili jako v dnešní době zcela neuvěřitelné. Celé video, si můžete přehrát ZDE.
Pokud byste chtěli vědět, jak právě Vaši značku lidé na internetu vnímají, dá se to zjistit mnohem jednodušeji. Místo nákladného průzkumu si vystačíte pouze s nástrojem SentiOne, o kterém jsme psali v minulém článku. Jak ho správně využít, aby byl přínos pro firmu co nejzajímavější, se dočtete ZDE.