Většina podnikatelů a firem však netuší, že denně porušují autorský zákon. Fotografie zkopírují nejčastěji z google obrázků a následně je využívají bez svolení autora. Takové obrázky jsou však autorským dílem a jsou chráněny legislativou. Pokud si nejste jistí tím, co je to autorské dílo, tak podle §2 autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) se jedná o „jedinečný výsledek tvůrčí činnosti autora, který je vyjádřen v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické“. Co však dělat, pokud nechcete porušovat autorský zákon? Máte tři možnosti.
Placená fotobanka
Prvním řešením je nákup fotografií z fotobanky. Cenové balíčky se liší od jedné fotobanky k druhé. Některé nabízí možnost zakoupení samostatné fotografie, jiné nabízí balíčky 10 fotek. Výjimkou nejsou ani balíčky neomezeného stahování po určitou dobu (například měsíc), ale můžete stáhnout jen 3 fotografie denně.
Mezi nejvýznamnější a největší fotobanky ve světě patří:
Mezi nejvýznamnější české fotobanky patří:
Zakoupení fotky z fotobanky vás však paradoxně nechrání před porušením zákona! Jako příklad si můžeme uvést fotografii s Che Geuvarou. Jeho fotku ani jakýkoliv jiný obrazec, z kterého je poznat, že se jedná o jeho siluetu, totiž nesmíte použít bez jeho souhlasu, respektive jeho potomků. Bez souhlasu se totiž dopouštíte porušení autorského zákona. A že jste si zakoupili fotku z fotobanky? Můžete se s nimi soudit. Pokud se však jednalo o některou světovou fotobanku, soud bude probíhat v zemi, kde má sídlo. Nejčastěji USA. Skutečně se chcete soudit s korporátem „na dálku“ a podle amerického práva? Předem marný boj, a proto raději zaplatíte pokutu.
Pokud byste se proto chtěli vyhnout autorským právům, je nutné obrázek řádně citovat, anebo ho využít jen k osobním = nekomerčním účelům. Citační pravidla a normy naleznete ZDE.
Fotobanky zdarma
Naštěstí však existuje i další řešení. Tím je využití fotek, které mají oprávnění autora ke komerčním účelům. Na internetu najdete dostatek stránek, které nabízí fotografie zdarma. U některých však nesmíte zapomenout zvolit typ licence Commercial use (pro komerční účely). Nám se osvědčily tyto fotobanky:
- Flickr (nutno zvolit commercial use)
- Pexels
- Freedigitalphotos (zdarma jen malý formát, který však na sociální sítě stačí)
- IM Creator
- Picjumbo
- Life of Pix
- Little Visuals
- Splitshare
- Negativespace
- Gratisography
- Unsplash
Fotky z vlastní dílny
Naprosto nejlepším řešením je, když si fotky nafotíte sami, nebo si je necháte nafotit profesionálem (s tím vám klidně pomůžeme – kontakt ZDE). Pokud si je budete nechávat fotit, tak je zapotřebí mít správně sestavenou smlouvu. Pokud totiž budete mít souhlas pouze k užití na webu, ale použijete fotku například na plakát, jedná se o porušení autorského zákona. Jestli proto chcete předejít potížím s autorským zákonem, tak si ho pořádně nastudujte. Neznalost zákona totiž neomlouvá!