Programování už není podmínkou
Programování a vývoj webů byly trendem minulého století i několika minulých let. Dnes jsou naštěstí již minulostí, jelikož většina současných, moderních webů nevyžaduje téměř žádné programovací znalosti.
V dnešní době je totiž mnohem důležitější mít dobrý systém na správu obsahu (redakční systém). Na trhu jich existuje poměrně velké množství (například WordPress, Shopify, Joomla, Prestashop), které Vám poskytnou ucelený design a administraci stránek, kde přidáváte a měníte obsah webu. Tím se z nich stává všestranný nástroj pro správu webu (podívejte se na příklady, co se nám povedlo s klienty vytvořit) a zároveň eliminují nutnost programování.
Tyto systémy fungují díky velké popularitě po celém světě. Existuje tak velké množství rozšíření a modulů, jako jsou statistiky, funkce obchodu, marketingové nástroje a jiné, které jsou zároveň uživatelsky intuitivní i pro laiky.
Ve chvíli, kdy si vyberete vhodný systém, je to už vše jen otázka nastavení a přidání kompatibilních rozšíření, abyste získali funkce, které potřebujete.
Správně nastavený systém Vám ušetří množství nákladů a zároveň usnadní redesign webu. Aplikace vyvinuté vlastními silami tvoří jen část softwaru, který však vyžaduje neustálé kódování, testování a může kdykoliv přestat fungovat. Dle Murphyho zákonů se to stane v tu nejnevhodnější chvíli. Tím, že zvolíte redakční systém, správnou šablonu a rozšíření získáte množství času, které ušetříte při správě webu a který budete moci efektivně využít při tvorbě jeho obsahu Vašeho webu.
Díky tomu také klesly ceny webových stránek z 50 tisíc na poloviční i nižší ceny a stejně tak se snížila doba jejich tvorby z měsíců na týdny. Například web www.ceskavedadosveta.cz jsme vytvořili za méně než týden.
Design vs. přehlednost
Přehlednost se stala jedním ze základních, avšak velmi důležitých, standardů, podle kterých se stránky hodnotí. Vychází to jak ze zlepšující se (někdy až nadčasové) grafiky, tak ze stálého rozvoje a růstu stránek. Je důležité, aby design neodváděl pozornost od obsahu, který by měl být na stránkách systematicky uspořádán. Tedy tak, aby se v něm návštěvník snadno orientoval a nalezl chtěnou informaci či produkt.
Jak ale poznáte dobře uspořádané informace? Mějte odstup a vciťte se do návštěvníka, který se na Váš web dostal poprvé. Sledujte, jak je pro něj těžké najít informaci, kterou potřebuje. Najde ji hned? Intuitivně? Nebo se k ní musí složitě proklikat?
Odpovědi na tyto otázky jsou ovlivněny nejen rozložením a odkazy v textu, ale i celkovou mapou stránek (strukturou menu). Určitě nechcete, aby byly důležité informace schovány až např. na třetí podstránce a zákazník je nenašel.
Pokud jste při tvorbě designu zařadili přehlednost až na jedno z posledních míst, čekají Vás těžké časy. Dnešní uživatelé internetu mají řadu možností, jak strávit svůj čas, kde najít danou informaci a pokud nenajdou to, co hledají snadno a rychle u Vás, obrátí svou pozornost jinam, ke konkurenci.