fbpx

Jak vytvořit web atraktivní pro zákazníky? – 3. díl

V prvním dílu jsme si řekli o tom, jak je design webu důležitý; ve druhém dílu jsme se podívali na to, jak ho dosáhnout a na co si dát pozor. Dnes se zaměříme na to, jak postupovat a na co nezapomenout.
tvorba-webovych-stranek--pink-background

Rychlé a náhlé změny webové struktury

V dnešní době můžete velice snadno narazit na stránky, které byly redesignovány špatnou firmou nebo agenturou. Designeři často smažou staré stránky nebo je přesunou na nové místo kvůli časovému presu, aby nahráli nový design a obsah. Zapomínají ovšem na přesměrování a jiné důležité mechanismy, které změní v historii internetu odkaz na nový obsah stránek. Bez nich se návštěvníkům začnou objevovat chybné hlášky.

V tu chvíli začínají samé problémy. Ačkoliv je web technicky funkční, roboti z Google neví, jak si s obsahem poradit. Vznikne totiž množství odkazů, které přestanou fungovat. Může se jednat jak o odkazy v rámci Vašeho webu, tak i o odkazy, které odkazují na Vaše stránky (například firemní katalogy, blogové články a jiné). Během chvíle tak můžete přijít o velké množství návštěv a referencí z ostatních stránek.

U nás v IMCerny jako jednu z prvních věcí, kterou u nového klienta děláme, je nejen záloha „mapy stránek“, ale hlavně zálohu kompletní. Tím se zajistí, že víme, jak vše fungovalo dříve, a v případě problémů máme možnost vše obnovit ze zálohy, dokud nenajdeme lepší řešení. Tím se zajistí, aby se skutečně nic neztratilo a vše fungovalo, jak má.

Střídmost a přehlednost

Na čem však skutečně záleží, je rozložení jednotlivých informací na stránce a „mapa stránek“. Obě musí vypadat profesionálně a musí z nich být známa logická struktura. Chcete přece, aby se návštěvníci, respektive zákazníci, na Vašich stránkách intuitivně orientovali, dostali se z jedné části stránek na druhou a snadno a jednoduše našli to, co hledají, že?

Bohužel (nebo naštěstí?) se nedostatky v množství informací a struktuře odhalí prakticky ihned. Často narazíme na stránky, kde je příliš mnoho informací na jedné stránce, jsou nepřehledné a tzv. „přeplácané“. Chybí tam odkazy a provázanost, anebo jejich divná struktura vede k tomu, že návštěvníci nemůžou najít produkty, články, informace, které hledají. Díky tomu se jednoduše ztratí a odcházejí ke konkurenci, jež má stránky vytvořeny přehledněji.

Z toho plyne, že web by neměl pouze jen existovat, ale měl by být tvořen promyšleně. Stejně tak by však neměl být uměleckým dílem, kde design odvádí od skutečného cíle stránek – prodat / sdělit informaci. Když přijde na webdesign a business, forma musí vždy následovat funkci.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Další články

Akt EU o umělé inteligenci: Schváleno! Co to pro nás znamená?

Po dlouhém čekání byl konečně schválen Akt o umělé inteligenci (AI Act), čímž se Evropská unie stává průkopníkem v regulaci této dynamicky se rozvíjející technologie. Ale co to pro nás vlastně znamená? V tomto blogovém příspěvku se ponoříme do hloubky fungování AI Actu, popíšeme jeho kategorizační systém a požadavky na systémy umělé inteligence.

Detail článku »

Smazání facebook profilu do 24 hodin? Podvod nebo skutečnost?

O víkendu mi přišla zděšená zpráva od klienta, říkejme mu třeba Petr. Petr dostal výzvu, že mu chce facebook do 24 hodin smazat firemní profil. Profil, který si již několik měsíců buduje a nyní by mu ho měli zrušit a měl by o vše přijít. Zpráva přišla v sobotu v 6 hodin ráno, a proto nezbývá moc času, je nutné jednat hned! Nejlépe kliknout na odkaz, ověřit identitu, zadat jméno, heslo, potvrdit telefon a nevím co ještě. ALE POČKAT? Není to podvod? 

Detail článku »

Podporuji Česko

Podporuji Česko. Aplikace, která šetří čas a peníze. Jeden ze zakladatelů je Miloš Smejkal Jr. Podnikatel, který miluje svoji značku natolik, že vytvořil ještě větší

Detail článku »