fbpx

Jak zrychlit web za co nejnižší peníze ve 4 krocích

Zrychlení webu

Podle průzkumu společnosti Nielsen Norman Group stráví zákazník na webu maximálně 59 sekund. Průměrně však uživatelé opouštějí webové stránky za 10-20 vteřin.  Pokud chcete získat jejich pozornost, musíte je zaujmout do 10 sekund. No, ale co když se mu za tuto dobu stránky ani nenačtou? Je to jednoduché. Odejde ke konkurenci. Nepřehlížejte pomalé načítání stránek. Ne, skutečně to nevyřeší rychlejší internetové připojení, ba dokonce ani aktualizace prohlížeče.  

V posledních měsících se na nás obrací zákazníci s tím, že by potřebovali zrychlit web. A samozřejmě, s pokud možno co nejnižšími náklady. Rozhodli jsme se sepsat několik bodů, co u vlastního webu můžete zkontrolovat / upravit / vylepšit sami. Vezmeme to trošku ze široka, ale na druhou stranu to nebudeme hnát do extrému. Tento článek nemá za úkol nakazovat vám, co máte udělat, ale to, jaké maličkosti můžete podniknout pro zrychlení vašeho webu. Chcete se to dozvědět? Tak jdeme na to. 

1. Na výběru hostingu záleží  

Zjednodušeně řečeno, hosting je místo, kde jsou vaše stránky umístěné. Rozdíl i několika vteřin může proměnit návštěvníka vašich stránek v zákazníka. Anebo také může tento vztah navždy zničit. Máte dobrý hosting? Zkontrolujte si rychlost načítání vašich stránek. Ve výsledku vám lepší (a ano, pravděpodobně i dražší) hosting dokáže ušetřit víc peněz. 

2. Čistota půl zdraví aneb pročistěte si web od zbytečností 

Tohle platí nejen u lidí, ale i u webových stránek. I web je potřeba neustále čistit, aktualizovat a vylepšovat. Pokud se o něj nebudete pravidelně starat, vrátí vám to i s úroky. Na co jsme se zaměřili u zákazníka? 

  • Používání vícero pluginů, které mají nahradit jeden placený prémiový plugin. Ano, za rok sice ušetříte asi 40 dolarů, ale na druhou stranu se vám web množstvím pluginů zpomaluje a zpomaluje. Takže ve výsledku nic neušetříte. 
  • Neaktuální funkce. Pokud je nepoužíváte, není jediný důvod je tam mít. 
  • Pluginy, které mají velké množství funkcí, ze kterých však využijte jen jedinou. Nahraďte je jinými, jednoduššími, které udělají požadavek pořádně.  

3. Čím víc proužků, tím víc Adidas. 

Tímto příslovím „narážíme“ na cyklení kódu. Ve zjednodušené řeči to znamená, že máte sekci se sloupcem, v něm máte umístěnou další vnitřní sekci se dvěma sloupci…. Nepřidělávejte si zbytečnou práci. Stačí udělat jednoduchou sekci se dvěma sloupci.  

Nezapomeňte také na to, že web se skládá z tzv. templates (=šablon). Jsou to části, které se používají na vícero místech webu (hlavička, patička, detail stránky, kontaktní formulář apod.). Stačí je duplikovat a nevytvářet zbytečně nové, odlišné.  

relegends po procisteni
Jak zrychlit web za co nejnižší peníze ve 4 krocích 4
relegends cloudways
Jak zrychlit web za co nejnižší peníze ve 4 krocích 5
relegends forpsi
Jak zrychlit web za co nejnižší peníze ve 4 krocích 6

Jak nám tyto tři body zrychlily webové stránky https://relegends.cz/?

4. Vyčkejte, načítám… 

Pomoct můžete i tím, že nebudete používat klasické fotografie v původním rozlišení a velikosti. Zmenšujte, komprimujte, upravujte – ale jen do takové míry, aby to nepoznalo lidské oko. Není nic horšího, když se vám zobrazí rozrastrovaná fotografie, nebo když se naopak začne obrázek načítat až při scrollování. Tenhle krok však nedělejte v případě, že potřebujte detailní pohled (šperky, profesionální fotografové apod.) 

Existuje hodně možností, jak zrychlit webové stránky. Tohle jsou jen čtyři maličkosti, které však pomůžou váš web zrychlit. Pokud si na to netroufáte sami, nechte to na nás. Webové stránky vám pročistíme a navrhneme úpravy tak, aby vše šlapalo tak, jak má. Kontaktujte nás. 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Další články

Akt EU o umělé inteligenci: Schváleno! Co to pro nás znamená?

Po dlouhém čekání byl konečně schválen Akt o umělé inteligenci (AI Act), čímž se Evropská unie stává průkopníkem v regulaci této dynamicky se rozvíjející technologie. Ale co to pro nás vlastně znamená? V tomto blogovém příspěvku se ponoříme do hloubky fungování AI Actu, popíšeme jeho kategorizační systém a požadavky na systémy umělé inteligence.

Detail článku »

Smazání facebook profilu do 24 hodin? Podvod nebo skutečnost?

O víkendu mi přišla zděšená zpráva od klienta, říkejme mu třeba Petr. Petr dostal výzvu, že mu chce facebook do 24 hodin smazat firemní profil. Profil, který si již několik měsíců buduje a nyní by mu ho měli zrušit a měl by o vše přijít. Zpráva přišla v sobotu v 6 hodin ráno, a proto nezbývá moc času, je nutné jednat hned! Nejlépe kliknout na odkaz, ověřit identitu, zadat jméno, heslo, potvrdit telefon a nevím co ještě. ALE POČKAT? Není to podvod? 

Detail článku »

Podporuji Česko

Podporuji Česko. Aplikace, která šetří čas a peníze. Jeden ze zakladatelů je Miloš Smejkal Jr. Podnikatel, který miluje svoji značku natolik, že vytvořil ještě větší

Detail článku »