Proč? Jsem zastánce rovnoprávnosti žen a mužů. Ve firmě mají u nás stejný přístup obě pohlaví, nikoho finančně nezvýhodňujeme ani se k některému z pohlaví nechováme povýšeně. Přesto je třeba si uvědomit, že jsou zde mezi pohlavími rozdíly. To je nepopiratelné. A těmi rozdíly nemyslím jen fyziologické, ale i charakterové. Proto jsem se rozhodl zareagovat na jednu z kategorií a okomentovat, co mi přijde v pořádku a proč a dle mého je v kategorii nominováno zcela neprávem.
Frisco – Kočky mají pré
Tato reklama stereotypizuje muže do role povalečů, kteří sledují fotbal místo toho, aby se věnovali partnerce. Chápu. Jasný jak facka. Na druhou stranu se běžně dělá dámská a pánská jízda a jestli pánská jízda spojená se sportem, proč ne? I kdyby totiž chlap chtěl jít s manželkou, tak ony si chtěly udělat dámskou jízdu. Bez pánů, samy. Takže dle mého je to hezky udělaná reklama a jestli nějakého mužského pobuřuje, tak má nějaký mindrák. Za mě je to nadsázka, krásně zpracovaná.
Fotografie byla převzata z webu Sexistické prasátečko.
Fresh – Moschino
Sexistický výrobek tím, že je růžový, tedy určený pro ženy. To jako vážně? I Vanish je růžový, proč ho nenominovali? V dnešní době je rovnoprávnost v úklidu, pánové pomáhají doma s úklidem. Na trhu existuje mnoho výrobků na čistící prostředky a jsou ve všech barevných provedeních. Ale když chtějí nějaký od klasických barev (modrá, zelená, žlutá) odlišit, zvolí růžovou, už je špatně. Možná by se růžová a modrá neměly používat vůbec, co?
Fotografie byla převzata z webu Sexistické prasátečko.
Kooperativa – Pro život jaký je
Jak jste si jistě mohli všimnout nápisu “Jak jsem asi měla vědět, že je to jednosměrka?”, je v ženském rodě. Dehonestuje tedy řidičky. Já vám nevím. Mě to opět přijde přehnané. Cílem reklamy není ukázat, že ženy jsou špatné řidičky, ale ukázat, že životní situace jsou různé. Kdyby se vše psalo v mužském rodě, bude to zase diskriminace. Takže by vlastně neměla být reklama žádná, protože by se náhodou mohla někoho dotknout. Jestli nejsme nějací moc přecitlivělí…
Perfect Clinic – NF pro seinory
Jelikož bych takto mohl komentovat jednotlivé nominace dlouho, rozhodl jsem se to zkrátit a okomentovat poslední. Reklama na finanční podporu seniorům také někdo označil. V horní části se píše “Ke třicetinám jsem od něj dostala větší prsa …” a níže se pak píše “Když mě bylo třicet, doufali jsme ve svobodu …”. Co je na tom špatně? Vždyť to přece tak bylo. A pokud dnes díky starším generacím máme možnost žít si lépe, tak myšlenka, že z každé služby bude část věnována zpátky seniorům, je za mě v pořádku.
Fotografie byla převzata z webu Sexistické prasátečko.
Na druhou stranu jsou však v kategorii stereotypizace uvedeny i reklamy, které tam právem patří. Kupovat přívěšek, abych měl od “ní” pokoj je už vážně moc, stejně jako “hledáme holky pro naše kluky”. Poslední reklama má obrázek pohledné ženy, nicméně se sortimentem firmy to nemá nic společného. Ano, tyto reklamy jsou mimo mísu, nicméně o to víc mě mrzí, že se po jejich boku umístily reklamy, které si to nezaslouží.
Fotografie byly převzaty z webu Sexistické prasátečko.
Když to shrnu, tak reklama by měla být slušná, neměla by být agresivní. Zároveň je však třeba počítat s nadsázkou a jako společnost bychom měli být dle mého tolerantnější. Pokud máte jiný názor, budu za něj rád a rozšířím si obzory. Napsat můžete do komentáře, nebo přímo na podpora@imcerny.com.