Podobnými neduhy může trpět i vaše firemní Facebooková stránka. Investovali jste do ní spoustu času a ona stejně zeje prázdnotou. Sázíte příspěvek za příspěvkem, odezva nulová a opět se vracíme k onomu odkládání, které jde ruku v ruce s každým zaskřípěním špatně promazaného stroje. Nakonec rezignujete a i za jejím posledním návštěvníkem se zatáhne opona, za vámi. Facebooková stránka volá po opravě! Promazat panty nebo vyměnit těsnění ale tentokráte nezabere. Nevěšte však hlavu.
Jako první je ale třeba si uvědomit, že sociální média jsou jedny z nejefektivnějších hráčů na poli marketingu, nicméně patří také mezi nejobtížněji zvládnutelné. Podle studie je za nejtěžší prvek marketingu považuje 49% obchodníků; až za sociálními sítěmi se umístil emailing nebo blogování. Teď už hlavu věšíte? Máte chuť to vzdát a neztrácet s tím dále drahocenný čas? Ale to by byla velká chyba! Promarnili byste tím úžasnou obchodní příležitost. Věděli jste třeba, že na Facebooku je registrovaných 1,79 miliard uživatelů? To jej činí největším mezi sociálními sítěmi, což znamená, že velká část vaší cílové skupiny, ať už podnikáte v čemkoliv, je právě na Facebooku. Takže místo toho, abyste házeli flintu do žita, vyhrňte si rukávy, vezměte měch a rozdmýchejte skomírající plamínek. Nikdy totiž není pozdě na nápravu.
Proč vaše stránka skomírá?
Na tuto otázku si musíte odpovědět hned na začátku. Nepátrejte však jenom po příznacích, ale hledejte skutečné příčiny neduhů. Jinými slovy „na mou stránku nikdo nechodí“ nebo „mé příspěvky nikdo nekomentuje“ nejsou příčiny ale důsledky. Oproti tomu myšlenky typu „neoslovil jsem cílovou skupinu“ nebo „obsah mých příspěvků nemá tu správnou hodnotu“ jsou těmi správnými. Zaměřte se pak na jeden z důvodů, o kterém jste přesvědčeni, že vaši stránku sužuje nejvíce a zapracujte nejdříve na něm.
Zaháčkujte cílovou skupinu
Ujasněte si, pro jakou cílovou skupinu pracujete, jaké má demografické a charakterové nároky a pak se ujistěte, že vaši fanoušci, byť jich je třeba pouze několik, odpovídají právě těmto požadavkům. Jedná se o vaše potenciální zákazníky. Druhým krokem pak bude tuto skupinu pochopit a dále rozšiřovat.
Všechno je o obsahu
Musíte zaujmout! Informovat, pobavit, vzdělat – dle toho, co si žádá právě vaše cílová skupina. Pokud jim předáte hodnotu, kterou si žádají, odmění se vám likeováním případně komentářem a budou se na vaši stránku vracet. Důležitá je také pravidelnost vašich příspěvků. Sebelepší obsah nepřinutí fanouška k vám marně nakukovat a čekat dlouhé týdny na přídavek. Doporučujeme přidávat alespoň tři příspěvky týdně. Střídejte text s videem, lákejte atraktivními obrázky a poutavým textem. Vyčerpávající představa, jistě, ale ponese ovoce v podobě rostoucí fanouškovské základny.
Nečekejte zázraky
Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů. Bylo by to krásné, ale vybudování kvalitní fanouškovské základny je běh na dlouhou trať a vyžaduje odhodlání a především vytrvalost. Dílčí úspěchy se ovšem monitorovat dají. Sledujte průběžný nárůst vašich likeů, komentářů a dosahu. Analyzujte, který typ příspěvku vzbudil větší pozornost než jiné, a snažte se na něj navázat.
Jaké zdroje jste ochotni investovat?
Na tuto otázku jsou zpravidla jen dvě odpovědi – čas nebo peníze. Pokusíte se do toho jít opět sami, ale tentokráte s větším zapálením a neomylným tahem na branku? Nebo je vám čas vzácný a svěříte se do rukou marketingovým odborníkům? Jedná se o rovnocennou rovnici, čas jsou přece peníze. Je tedy pouze otázkou, které valuty si ceníte více.
Váháte-li, k jaké misce vah se přiklonit, zda oslovit odborníky, jakými jsme třeba my v IMCerny, či se dál pachtit vlastními silami, informujte se o výhodách a nevýhodách v našem duelu. Poté věříme, že se jedna z misek určitě převáží.
Zdroj: socialmediatoday.com