fbpx

Využijte potenciál Black Friday

Když se řekne Black Friday, většině lidí v první chvíli evokuje USA, davové šílenství a fronty před obchody. Z pohledu obchodníků se točí hlavně kolem příprav kampaně. Black Friday je ale především jedna velká (a velmi úspěšná) marketingová kampaň. Pokud si myslíte, že na přípravu kampaně je ještě čas, vyvedeme vás z omylu. Pokud jste ještě s přípravou nezačali, inspirujte se u nás. Je nejvyšší čas! Black Friday už totiž klepe na dveře.  
black-friday-jak-na-kampan

Základem je dobrý a promyšlený plán 

Zamyslete se nad tím, na které výrobky chcete akci vztáhnout, jak velké slevy chcete nabídnout a jakými marketingovými kanály to dáte zákazníkům vědět. Nezapomeňte si však položit i základní  otázky – zda váš e-shop zvládne zvýšenou poptávku a jestli máte dostatečné množství personálu, abyste kampaň zvládli. Pokud máte vybrané zboží, stanovte si, jak velkou slevu můžete zákazníkům nabídnout a spočítat si, zda se vám Black Friday vůbec vyplatí. 

Zvolte si komunikační kanály 

Webové stránky 

O akci informujte s předstihem (aktuálně už včera bylo pozdě). Na webové stránky umístěte banner, který bude informovat o limitovaném počtu akčního zboží a pozornost přitáhne i odpočítávání. Využijte i potenciál k získání e-mailových adres a umístěte na webovky možnost přihlásit se k odběru o akčním zboží. 

Pokud už máte seznam adres k mailingu, vytvořte newsletter, který je bude informovat a nadcházející akci. Těsně před startem kampaně vytvořte v menu speciální akci Black Friday, kam umístěte všechno akční zboží a navažte na něj doplňující produkty. Nezapomeňte na exit pop-up = nabídku na rozloučenou, která by mohla zákazníka přesvědčit, aby na vašem e-shopu zůstal a využil nabídky. 

Sociální sítě 

Sociální sítě jsou dnes již základním komunikačním kanálem mezi obchodníkem a zákazníkem. Vytvořte událost na Facebooku a popostrčte fanoušky, aby se zapojili. Zveřejňujte statusy, které se budou věnovat blížícímu se výprodeji. Na Instagramu si vytvořte unikátní hashtag, který můžete zapojit i do soutěže – každý ze soutěžících, který hashtag použije, získá dodatečný bonus – například slevu, zdarma poštovné, dárek k nákupu… Fantazii se meze nekladou. V příspěvcích vsaďte na humor. Potřebujete zákazníky pobavit a vyvolat v nich nenásilně emoční reakce. 

Platební kanály 

V rámci příprav na Black Friday se vyplatí investovat prostředky i do Google Ads. Spusťte ji několik dní před začátkem akce a odkazujte přímo do sekce Black Friday. To samé doporučujeme u Facebook Ads. Zacilte na vaše fanoušky, kteří vás již znají a mají k vám nějaký vztah. Reklamu můžete rozšířit i na uživatele Instagramu.  

Obsah 

Jakými kanály chceme propagovat již víme. Aktuálně je potřeba si vybrat kreativní strategii. Vyberte barvu, motiv a motto kampaně. Dejte si záležet na grafice a připravte si jednotlivé šablony na sociální sítě, pro newsletter a na e-shop. A buďte originální. 

Velkou nevýhodou e-shopů je nemožnost osahat si zboží. Vynahraďte to zákazníkům detailními popisy zboží a kvalitními fotografiemi ve vysokém rozlišení.  

Hodnoťte a vyhodnocujte 

Nezapomeňte na SMARTER cíle. Každá marketingová kampaň musí být konkrétní, měřitelná, dosažitelná, realistická, časově ohraničená, etická a opakovaně hodnotitelná. Sledujte pohyb skrze Google Analytics a vyhodnoťte si, o jaké zboží je největší zájem a jakým způsobem se zákazníci dostávají k vaší nabídce.  

Marketingová kampaň je začátek běhu na dlouhou trať. I když vytvoříte sebelepší, nebude to k ničemu, pokud podceníte logistiku. Přece nechcete, abyste místo přívalu objednávek museli opravovat váš e-shop, protože jich nezvládne tolik vyřídit. Nezapomeňte tuto důležitou otázku probrat s vaším IT oddělením. Následně si zajistěte dostatečnou posilu z řad zaměstnanců. Navazování kontaktů a vyřizování dotazů je důležitou součástí péče o zákazníka.  A posledním bodem, který musíme zmínit, je responzivita. Víc než 50 % objednávek se standardně vytváří přes mobilní telefony. Tak na to myslete! A pokud si s něčím nebudete vědět rady, obraťte se na nás. Rádi vám s tím pomůžeme.  
Tak co? Jste připraveni na Black Friday? 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Další články

Akt EU o umělé inteligenci: Schváleno! Co to pro nás znamená?

Po dlouhém čekání byl konečně schválen Akt o umělé inteligenci (AI Act), čímž se Evropská unie stává průkopníkem v regulaci této dynamicky se rozvíjející technologie. Ale co to pro nás vlastně znamená? V tomto blogovém příspěvku se ponoříme do hloubky fungování AI Actu, popíšeme jeho kategorizační systém a požadavky na systémy umělé inteligence.

Detail článku »

Smazání facebook profilu do 24 hodin? Podvod nebo skutečnost?

O víkendu mi přišla zděšená zpráva od klienta, říkejme mu třeba Petr. Petr dostal výzvu, že mu chce facebook do 24 hodin smazat firemní profil. Profil, který si již několik měsíců buduje a nyní by mu ho měli zrušit a měl by o vše přijít. Zpráva přišla v sobotu v 6 hodin ráno, a proto nezbývá moc času, je nutné jednat hned! Nejlépe kliknout na odkaz, ověřit identitu, zadat jméno, heslo, potvrdit telefon a nevím co ještě. ALE POČKAT? Není to podvod? 

Detail článku »

Podporuji Česko

Podporuji Česko. Aplikace, která šetří čas a peníze. Jeden ze zakladatelů je Miloš Smejkal Jr. Podnikatel, který miluje svoji značku natolik, že vytvořil ještě větší

Detail článku »